O nás

About us

The Moravia Top Concerts Agency originated and was found in 2014 at the instigation of the music organizers Michal Hakun and Radek Gehringer. Their enthusiasm for a variety of musical projects and music as such has crystallized in a platform dedicated to bring rock and pop concerts and live shows, creating an opportunity to introduce musicians and bands of the world format in the Czech Republic, Slovakia and Poland.

The main idea of our agency Moravia Top Concerts is to offer fans true music quality, joy and authentic experiences combined with unique live performances. As well as the name of the agency, the organizers‘ efforts are reflected in the belief that it is important not to remain on the ground but to ascend to the highest point what the present contemporary music scene offers.

We have organized events of world performers in the Czechia

O nás

Agentura Top Moravia Concerts vznikla v roce 2014 z podnětu hudebních organizátorů Michala Hakuna a Radka Gehringera. Jejich nadšení pro různorodé hudební projekty tak vykrystalizovalo v konkrétní platformu zaměřenou na rockové a popové koncerty, současně tím vznikla příležitost představovat v České republice, na Slovensku i v Polsku muzikanty a kapely světového formátu.

Stěžejní myšlenkou agentury Top Moravia Concerts je nabídnout fanouškům opravdovou hudební kvalitu, radost a autentické zážitky spojené právě s ojedinělými živými vystoupeními. Stejně jako do názvu agentury se i do úsilí organizátorů promítá přesvědčení, že je důležité nezůstat při zemi, ale vystoupat k tomu nejlepšímu, co soudobá hudební scéna nabízí.

Máme za sebou akce světových jmen v Ostravě, Praze a Brně